NITRILE (NBR) COATED POLYESTER TIRE CORD
Tire cord fabric is a type of industrial fabric which is constructed using High Tenacity yarns in the warp direction and yarns of negligible resistance in weft direction which is used to hold warn yarns locked in their position. Tire cord coated fabrics provides fundamental properties such as controlled deformation, high strength, abrasion resistance, etc. Widely used by the tire industry, it is also employed for the rubber hose manufacture, air springs, expansion joints, among many other applications.
Polyester is a the synthetic fiber that detains the first place in terms of global production. It is a linear polymer whose mass comprises predominantly (at least 80%) of the ester functions and terephthalic acid. The polyester yarn is lightweight and flexible. It is resistant to ultraviolet radiation. Low flammability. It softens at 245 ° C and melts at 250 ° C. It keeps a good shape memory and can therefore be used into coated fabrics composition. Furthermore, a suitable weaving also allows good heat dissipation.
NBR, as well known as Acrylonitrile Butadiene Rubber, was first developed in 1941 in a project meant to find an oil resistant rubber. However, NBR’s oil resistance depends on the grade of acrylonitrile. The higher the grade of acrylonitrile the better is resistance to oil and fuel. However, as the grade of acrylonitrile increases, the endurance to low temperatures decreases. NBR has good abrasion resistance nonetheless its physical properties are moderate in comparison with the Natural Rubber.

| General Properties | min - max |
|---|---|
| Warp breaking strength | 90 - 2000 daN/5cm |
| Weft breaking strength | - |
| Warp elongation at break | 10% - 20% |
| Weft elongation at break | selon construction |
| Weight per sqm | from 450 gr/m2 |
| Thickness | Upon request |
| Peeling strength | Upon request |
| Continuous Temperature | -20C° à 115C° |
| Point Temperature | -20C° à 120C° |
Properties
Fireproofed
Non-skid
Oil storage
Fuel storage
Cold resistance| General Properties | min - max |
|---|---|
| Warp breaking strenght | 90 - 2000 daN/5cm |
| Weft breaking strenght | 80 - 1400 daN/5cm |
| Warp elongation at break | 10% - 20% |
| Weft elongation at break | 10% - 20% |
| Weight per sqm | 90 - 1100 |
| General Properties | min - max | |
|---|---|---|
| Hardness ShA | 30 - 90 ShA | |
| Hardness IRHD | 30 - 90 IRHD | |
| Tensile Strength | 8 - 20 | |
| Elongation at break | 100% - 900% | |
| Operating temperature | ||
| Continuous Temperature | -20 C° - 115C° | |
| Point Temperature | -20 C° - 120C° | |
| Resistance | ||
|---|---|---|
| Solvent resistance | ||
| Acid resistance | ||
| oxygen ageing | ||
| Ozone ageing | ||
| light ageing | ||
| Cold ageing | -- | |
| heat ageing | -- | |
- Expansion joints,
- shutters,
- inflatable pipe plugs and lifting bags.
Ask for information
"*" indicates required fields

