EPDM COATED POLYESTER TIRE CORD
Tire cord fabric is a type of industrial fabric which is constructed using High Tenacity yarns in the warp direction and yarns of negligible resistance in weft direction which is used to hold warn yarns locked in their position. Tire cord coated fabrics provides fundamental properties such as controlled deformation, high strength, abrasion resistance, etc. Widely used by the tire industry, it is also employed for the rubber hose manufacture, air springs, expansion joints, among many other applications.
Polyester is a the synthetic fiber that detains the first place in terms of global production. It is a linear polymer whose mass comprises predominantly (at least 80%) of the ester functions and terephthalic acid. The polyester yarn is lightweight and flexible. It is resistant to ultraviolet radiation. Low flammability. It softens at 245 ° C and melts at 250 ° C. It keeps a good shape memory and can therefore be used into coated fabrics composition. Furthermore, a suitable weaving also allows good heat dissipation.
Ethlylene Propylene Diene Monomer is a copolymer of ethylene and propylene and a smaller amount of a diene monomer which forms chemically unsaturated ethylene groups pendant from the main saturated chain. These facilitate cross-linking reactions which do not affect the integrity of the polymer backbone. This feature gives EPDM excellent heat, ozone and chemical resistance. Physical properties are very good and resistance to polar fluids is generally good. Low temperature resistance is very good and EPDM can be compounded to give excellent electrical resistance.

| General Properties | min - max |
|---|---|
| Warp breaking strength | 90 - 2000 daN/5cm |
| Weft breaking strength | - |
| Warp elongation at break | 10% - 20% |
| Weft elongation at break | selon construction |
| Weight per sqm | from 450 gr/m2 |
| Thickness | Upon request |
| Peeling strength | Upon request |
| Continuous Temperature | -55C° à 130C° |
| Point Temperature | -55C° à 140C° |
Properties
Heat resistant
Fireproofed
Acids resistance
Non-skid
UV resistance
Water storage
Ozone Resistance
Isolation to radiation| General Properties | min - max |
|---|---|
| Warp breaking strenght | 90 - 2000 daN/5cm |
| Weft breaking strenght | 80 - 1400 daN/5cm |
| Warp elongation at break | 10% - 20% |
| Weft elongation at break | 10% - 20% |
| Weight per sqm | 90 - 1100 |
| General Properties | min - max | |
|---|---|---|
| Hardness ShA | 30 - 90 ShA | |
| Hardness IRHD | 30 - 90 IRHD | |
| Tensile Strength | 8 - 20 | |
| Elongation at break | 100% - 900% | |
| Operating temperature | ||
| Continuous Temperature | -55 C° - 130C° | |
| Point Temperature | -55 C° - 140C° | |
| Resistance | ||
|---|---|---|
| Solvent resistance | ||
| Acid resistance | ||
| oxygen ageing | ||
| Ozone ageing | -- | |
| light ageing | ||
| Cold ageing | -- | |
| heat ageing | -- | |
- Expansion joints
- fireproof protection
Ask for information
"*" indicates required fields

