ECO COATED COTTON FABRIC
Cotton is a natural fiber of vegetal origin. The cotton thread is derived from the transormation of Gossypium bristles (or cotton). Commonly we also referred under the same name the fabric after the weaving of the wire. Cotton is the first textile fiber used in the world despite the advent of synthetic fibers. It is inflamable and starts decomposition at 160° C. Cotton is popular thanks to its characteristics: aspect, lightness, comfort and ease of assembly and processing.
Epichlorohydrin (ECO) has properties similar to nitrile rubber but with better heat, oil and petrol resistance. It has a low gas permeability and better low temperature flexibility than NBR. Its resistance to acids, alkalis and ozone is excellent.

| General Properties | min - max |
|---|---|
| Warp breaking strength | 75 - 120 daN/5cm |
| Weft breaking strength | 70 - 90 daN/5cm |
| Warp elongation at break | 10% - 20% |
| Weft elongation at break | 10% - 20% |
| Weight per sqm | from 550 gr/m2 |
| Thickness | Upon request |
| Peeling strength | Upon request |
| Continuous Temperature | -50 C° à 120C° |
| Point Temperature | -50 C° à 135C° |
Properties
Non-skid
Oil storage
Ozone Resistance| General Properties | min - max |
|---|---|
| Warp breaking strenght | 75 - 120 daN/5cm |
| Weft breaking strenght | 70 - 90 daN/5cm |
| Warp elongation at break | 10% - 20% |
| Weft elongation at break | 10% - 20% |
| Weight per sqm | 200 - 400 |
| General Properties | min - max | |
|---|---|---|
| Hardness ShA | 30 - 90 ShA | |
| Hardness IRHD | 30 - 90 IRHD | |
| Tensile Strength | 8 - 20 | |
| Elongation at break | 100% - 900% | |
| Operating temperature | ||
| Continuous Temperature | -50 C° - 125C° | |
| Point Temperature | -50 C° - 135C° | |
| Resistance | ||
|---|---|---|
| Solvent resistance | ||
| Acid resistance | ||
| oxygen ageing | ||
| Ozone ageing | ||
| light ageing | ||
| Cold ageing | -- | |
| heat ageing | -- | |
- Industrial fabrics,
- straps,
- tarps,
- tires,
- rope,
- clothing,
- cold climtes designed chemical tanks and oil tanks.
Ask for information
"*" indicates required fields

