NATURAL RUBBER COATED COTTON FABRIC
Cotton is a natural fiber of vegetal origin. The cotton thread is derived from the transormation of Gossypium bristles (or cotton). Commonly we also referred under the same name the fabric after the weaving of the wire. Cotton is the first textile fiber used in the world despite the advent of synthetic fibers. It is inflamable and starts decomposition at 160 ° C. Cotton is popular thanks to its characteristics: aspect, lightness, comfort and ease of assembly and processing.
Natural rubber is to be considered as the sole non-synthetic rubber. This particular rubber can be recycled for the reutilization, mostly for the manufacturing of tires. New methods of recycling natural rubber are under development to diminish the ecological impact of used tires and other products. Detaining excellent physical properties (elongation at break, tensile strength and abrasion) and presented in a widespread range of hardness, natural rubber has the best elasticity among all rubbers. Under ambient conditions (a mmix of the right temperature, sun exposition, rain and wind) natural rubbers shows almost perfect fatigue resistance, excellent compression and tear strength which makes it ideal for any dynamic applications.

| General Properties | min - max |
|---|---|
| Warp breaking strength | 75 - 120 daN/5cm |
| Weft breaking strength | 70 - 90 daN/5cm |
| Warp elongation at break | 10% - 20% |
| Weft elongation at break | 10% - 20% |
| Weight per sqm | from 550 gr/m2 |
| Thickness | Upon request |
| Peeling strength | Upon request |
| Continuous Temperature | -50 C° à 70C° |
| Point Temperature | -50 C° à 80C° |
Properties
Fireproofed
Abrasion resistance
Non-skid| General Properties | min - max |
|---|---|
| Warp breaking strenght | 75 - 120 daN/5cm |
| Weft breaking strenght | 70 - 90 daN/5cm |
| Warp elongation at break | 10% - 20% |
| Weft elongation at break | 10% - 20% |
| Weight per sqm | 200 - 400 |
| General Properties | min - max | |
|---|---|---|
| Hardness ShA | 30 - 90 ShA | |
| Hardness IRHD | 30 - 90 IRHD | |
| Tensile Strength | 8 - 20 | |
| Elongation at break | 100% - 900% | |
| Operating temperature | ||
| Continuous Temperature | -50 °C - 70 °C | |
| Point Temperature | -50 °C - 80 °C | |
| Resistance | ||
|---|---|---|
| Solvent resistance | ||
| Acid resistance | ||
| oxygen ageing | ||
| Ozone ageing | ||
| light ageing | ||
| Cold ageing | -- | |
| heat ageing | -- | |
- Industrial fabrics,
- straps,
- tarps,
- tires,
- rope,
- clothing,
- Automobile door seals,
- hoses,
- profiles for windows and doors,
- tennis or golf balls, gloves,
- tubes and pipes,
- tires,
- coated fabrics,
- roofing,
- pharmaceutical stoppers,
- seals,
- tires …
Ask for information
"*" indicates required fields

